Cygańska kultura – fascynująca i barwna

Cyganie, a inaczej Romowie to grupa kulturowa wywodząca się z Indii. W Polsce mieszkają oni od bardzo dawna – od piętnastego wieku – stanowią nawet oficjalna polską mniejszość etniczną ale niewielu Polaków wie tak naprawdę na czym polega specyfika romskiej kultury. A jest ona niezwykle specyficzna, ponieważ opiera się na przestrzeganiu prawa zwyczajowego.
Kultura romska czy też cygańska, bo to słowo lepiej pasuje w tym kontekście znana była w Polsce poprzez niezwykłą tradycję muzyczną oraz rzemiosło kowalskie. Najprężniejsza była w okresie międzywojennym. Dziś śladów romskich można szukać w Tarnowie, gdzie jest muzeum, w którym zgromadzono bardzo duży zbiór pamiątek związanych z Cyganami. Tam także można zobaczyć, jak wyglądało życie w taborze.
Muzyka cygańska także nadal jest w Polsce bardzo popularna. Odbywają się tutaj znane festiwale z tą muzyką, w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Ciechocinku. Zaś piosenki o Cyganach śpiewane są także przy innych okazjach, bowiem są i były w Polsce niezwykle popularne.
Polecane artykuły

Cyganie i ich kultura
Nie wszyscy Polacy lubią Romów, ale zdecydowanie warto przełamać pewne stereotypy i przyjrzeć się bliżej cygańskiej kulturze, bowiem jest niezwykła. Cyganie mieszkają w Polsce od piętnastego wieku i przez cały ten czas znani są przede wszystkim z jednego – ze swojej muzyki. Kiedyś kapele cygańskie

ROMOWIE SĄ BARDZO LICZNĄ GRUPĄ ETNICZNĄ
… którą można spotkać w zasadzie w każdym państwie na całym świecie. Szczególnie upodobali sobie kraje Europy Zachodniej, Półwysep Bałkański i tereny Ameryki Południowej. Trudno jest dokładnie oszacować ich populację ze względu na koczowniczy tryb życia. Romowie są uznawani za kontynuatorów tradyc